Mianem święta Elżbieta okrzykniętych na przestrzeni dziejów zostało kilka kobiet. Pochodziły one z różnych zakątków świata. Dodatkowo ich życie i działalność, jaką się zajmowały prezentowały się odmienne. Zdecydowanie najbardziej znaną jest matka Jana Chrzciciela Elżbieta zwana sprawiedliwą. Była ona żoną kapłana Zachariasza i krewną Marii z Nazaretu, matki Jezusa Chrystusa. Jako postać biblijna stała się świętą Kościoła Katolickiego, prawosławnego jak też ewangelicznego i ormiańskiego.
Urodziła dziecko, będąc już w podeszłym wieku po tym jak jej mąż został nawiedzony przez anioła. Kult tej świętej w kościele katolickim objawia się, obchodzeniem święta 23 września, kiedy to wspomina się świętą Elżbietę i Zachariasza. Także sztuka ikonograficzna przedstawia ich razem.
Inną znaną świętą o tym samym imieniu jest Elżbieta z Hesji. Była ona zakonnicą, mistyczką i dziewicą a dzisiaj uznawana jest za świętą Kościoła Katolickiego. Znamiennymi w jej życiorysie są wspomnienia na temat wizji i objawień, jakich doznawała podczas Mszy świętych. Zostały one opisane przez jej brata w dwóch dziełach Liber viarum Dei i Visiones. Zmarła ona w wieku 35 lat, natomiast jej relikwie nie przetrwały do dzisiaj w kompletnym stanie, zachowała się jedynie czaszka. Kościół wspomina ją 18 czerwca.
Kolejną świętą o rodowodzie królewskim była Elżbieta Węgierska córka króla Węgier Andrzeja II. Po śmierci swego męża, opuściwszy trójkę swych dzieci, została tercjarką franciszkańską. Umartwiając się podejmowała wyniszczające organizm ascezę i post, w wyniku czego zmarła mając jedynie 24 lata. Za życia stała się tak sławna, że do jej grobu przybywały liczne pielgrzymki. Papież Grzegorz IX ogłosił ją świętą w 1235 roku. Kościół Katolicki wspomina ją 17 listopada.
Znanymi imienniczkami Elżbiety są również święte Qin Bian urodzona w Chinach męczennica oraz Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej. Ta druga w wieku 14 lat złożyła śluby czystości a przez cały czas doznawała objawień mistycznych, po czym jej matka zgodziła się, aby ta wstąpiła do klasztoru karmelitek bosych.